ILICA HOTEL SPA & THERMAL RESORT

KURUMSAL - TURUNCU-BAYRAK

KURUMSAL - TURUNCU-BAYRAK

TURUNCU BAYRAK

Günümüzde dünya genelinde herkese yetecek kadar yiyecek üretilmesine ragmen, her gün açlık ve bağlantılı sebeplerle yaklaşık 25 bin kişi hayatını kaybetmektedir. Dünya üzerinde her 7 kişiden biri açlıkla savaşırken, gün geçtikçe bir çığ gibi büyüyen gıda israfını önlemek ülke gündemlerinin ilk sıralarına yerleşmektedir. Gıda israfını önlemeye yönelik projeler hızla hayata geçirilmektedir.

Türkiye, yeryüzünde besin maddeleri üretiminde kendi kendine yeten yedi ülkeden biridir. Ancak büyük kentlerimizde yapılan bir araştırmaya göre besin maddelerinin onda biri çöplüğe atılmaktadır. Bu oran turizm işletmelerinin yoğunlukta olduğu bölgelerde kat be kat artmaktadır. Bir kişinin günde tüketebileceği azami kalori miktarı 1500 gr iken, açık büfelerde kişi başına 5 kiloya kadar yemek servisi yapılmaktadır. Bir turizm cenneti olan ülkemizde turizm işletmeleri sayısı düşünüldüğünde, gıda israfı miktarı hesaplanamayacak boyutlara ulaşmaktadır.

"Gıda İsrafını Önleme ve Bilinçlendirme Programı” turizm işletmeleri, eğitim kurumları, hastaneler, askeri birimler başta olmak üzere ülke geneline yayılması planlanan bir projedir. Proje turizm sektörü üzerinden çalışmalarını gerçekleştirmeye başladı. Otel ve restoranlara hitap eden turuncu bayrak uygulaması, projenin önemli bir ayağını oluşturuyor.

Türkiye’de turizm denince akla gelen birkaç lokasyondan biri olan Çeşme’de de Turuncu Bayrak faaliyetleri başladı. Ilıca Hotel olarak Çeşme’nin ilk Turuncu Bayraklı oteli olmaktan gurur duyuyoruz.

 

Hedeflerimiz

  • Gıda israfını  azaltmak,
  • İsrafı önleme, israf edilen yiyecekleri değerlendirme ve atıkları dönüştürmek için gerekli çalışmaları yapmak,
  • Satın alma, mutfak ve servis personellerinin eğitimler almasını sağlamak,
  • Otel ve restoran misafirlerimizi bilinçlendirici sağduyulu bir ortam yaratmak,
  • İsrafın çevreye verdiği zararı azaltmak,
×

Rezervasyon Talebİ